Loading ..
بزرگسال
6,370,000 تومان
سینگل
-
کودک با تخت
-
کودک بدون تخت
-

تور شیراز موجود

شیراز گردی - 4 روز شیراز

اقامت: هتل بین‌المللی پارس ( هتل پنج ستاره )

آرامگاه حافظ ، آرامگاه سعدی ، ارگ کریم‌خان ، باغ جهان‌نما ، باغ ارم ، باغ دلگشا ، باغ عفیف‌آباد ، باغ نارنجستان قوام ، عمارت کلاه‌فرنگی باغ نظر ، مسجد نصیرالملک ، قصر ابونصر ، قلعهٔ کک‌ها ، مدرسهٔ آقاباباخان ، مدرسهٔ خان ، موزهٔ پارس ، موزهٔ هفت‌تنان و نقش برجسته بهرام
حرکت از تهران ، تهران فرودگاه بین‌المللی مهرآباد

ایران ایرتور
هواپیمایی ایران ایرتور

حرکت 1403/5/22 -
برگشت 1403/5/25 -
این تور در تاریخ مورد نظر شما قابل اجرا می باشد.

برنامه سفر تور شیراز

روز 1: آتشکدهٔ صمیکان ، آرامگاه حافظ ، آرامگاه خواجوی کرمانی ، آرامگاه سعدی ، ارگ کریم‌خان ، باغ جهان‌نما ، باغ ارم ، باغ تخت ، باغ چهل‌تن ، باغ دلگشا ، باغ عفیف‌آباد ، باغ نارنجستان قوام ، باغ هفت‌تن ، خانه صالحی ، چاه مرتاض علی ، حمام باغ ، دلکنشاط عمارت باغ ایلخانی ، عمارت باغ نشاط ، عمارت دیوانخانه ، عمارت کلاه‌فرنگی باغ نظر ، مسجد نصیرالملک ، قصر ابونصر ، قلعهٔ کک‌ها ، مدرسهٔ آقاباباخان ، مدرسهٔ خان ، موزهٔ پارس ، موزهٔ هفت‌تنان ، نقش برجسته بهرام در برم اشاره کرد. از جاذبه‌های طبیعی شهر شیراز می‌توان به آبشار کوهمره سرخی ، برم‌دلک ، ( صبحانه )

خدمات تور شیراز


ترانسفر فرودگاهی (استقبال و بدرقه)
بیمه مسافرتی
3 وعده صبحانه

تور شیراز ، 4 روز شیراز ، هتل بین‌المللی پارس ، سفر 4 روزه ( 4 روز و 3 شب ) هوایی

شرایط و مقررات مهم

برنامه های اعلام شده با توجه به شرایط آب و هوایی و سایر عوامل محیطی یا فنی قابل جابجایی است.
لطفا با دقت کامل برنامه سفر ، خدمات تور و اطلاعات تکمیلی را مطالعه نموده و در مورد هرگونه ابهام از دفتر مشاوران سفر اطلاعات لازم را دریافت نمائید.
جهت راحتی خود و همسفران با کوله یا چمدان مسافرتی حداکثر ۲۰ کیلوگرمی مسافرت نمائید.
با نزدیک شدن به تاریخ حرکت ، امکان افزایش قیمت بلیط توسط شرکت هواپیمایی وجود دارد ، لذا پیشنهاد می کنیم در صورت قطعی بودن سفر خود ، هرچه سریع تر نسبت به تهیه بلیط اقدام نمایید ، تهیه بلیط را می توانید به همکاران مشاوران سفر بسپارید و یا شخصاً نسبت به تهیه بلیط اقدام فرمایید.
هتل های این تور طبق جدول فوق رزرو شده اند ، اما در صورت هرگونه تغییر ناخواسته در هتل ها ، هتل دیگری با کلاس برابر یا بالاتر نسبت به هتل قبلی رزرو خواهد شد.
تخت سوم در هتل های رزرو شده از نوع سفری یا کاناپه تاشو بوده که موقتاً در اتاق دو تخته گذاشته می شود.
صرفا گشتهای اعلام شده بر عهده مشاوران سفر می باشد و بازدید از مابقی جاذبه های پیشنهادی سفر با مسافران است.
در صورت انصراف از شرکت نمودن در سفر ، جریمه کنسلی طبق شرایط مندرج در قرارداد مکتوب بین همسفران و مشاوران سفر دریافت خواهد شد.
هزینه بار اضافی در پروازهای بین المللی و پروازهای داخلی کشورها بر عهده مسافر می باشد ، لطفا در هنگام ثبت نام ، مقدار بار مجاز خود را سوال نمایید.
این تور بصورت اختصاصی در تاریخ مورد نظر همسفران ، بصورت گروهی یا انفرادی قابل اجرا می باشد.
لطفا قبل از ثبت نام منشور و قوانین تورهای طبیعت گردی مشاوران سفر را مطالعه فرمایید.

لوازم ضروری

دارو و لوازم شخصی

لوازم پیشنهادی سفر

دوربین عکاسی
کرم ضدآفتاب
قمقمه آب
عینک آفتابی
کلاه نقاب‌دار

برای تور شیراز چه مدارکی لازم داریم؟

کارت ملی
داشتن کارت واکسن دو دوز

در تور شیراز چه اماکنی بازدید خواهد شد؟

آرامگاه حافظ ، آرامگاه سعدی ، ارگ کریم‌خان ، باغ جهان‌نما ، باغ ارم ، باغ دلگشا ، باغ عفیف‌آباد ، باغ نارنجستان قوام ، عمارت کلاه‌فرنگی باغ نظر ، مسجد نصیرالملک ، قصر ابونصر ، قلعهٔ کک‌ها ، مدرسهٔ آقاباباخان ، مدرسهٔ خان ، موزهٔ پارس ، موزهٔ هفت‌تنان و نقش برجسته بهرام

دانستنی‌های تور شیراز

آیا پس از اینکه تور شیراز را رزرو کردیم ، می‌توانیم رزرومان را کنسل کنیم و پولمان را پس بگیریم؟

طبیعی است که گاهی اوقات سفرمان به هر دلیلی کنسل شود. در این میان هتل‌ها قوانین خودشان را برای کنسلی دارند. بعضی از هتل‌ها استرداد پول را می‌پذیرند ، البته این استرداد در بیشتر موارد با کسر هزینه جریمه است. میزان جریمه هم باز به قوانین هتل و زمانی که کنسلی را اعلام می‌کنید ، بستگی دارد. (هر چه دیرتر کنسلی را اعلام کنید ، احتمال افزایش جریمه بیشتر است).
اما هتل‌هایی هم وجود دارند که کنسلی و استرداد وجه را نمی‌پذیرند. زمانی که در tripadvisors.ir در حال رزرو آنلاین هتل هستید ، موضوع قوانین کنسلی را مورد توجه قرار دهید. در هنگام رزرو در مقابل هر یک از اتاق‌های تور شیراز واژه‌های «قوانین کنسلی» یا «غیرقابل استرداد» را مشاهده می‌کنید. غیرقابل استراداد همان طور که از نامش پیداست ، وجهی به شما پس نمی‌دهد. اما اگر واژه قوانین کنسلی را دیدید ، روی آن کلیک کنید و این قوانین را بخوانید.

دلیل تفاوت نرخ تور شیراز شما با دیگر شرکتها در چیست و چرا باید به شما اعتماد کنیم؟

به دلیل اینکه ما در ایام غیر پیک مسافرهای تور شیراز را تامین می‌کنیم ، مسافرهای گروهی برای تور شیراز می‌فرستیم و سایت ما بالاترین بازدیدکننده و رزرو کننده را در کرج دارد.

مبلغ درج شده در سایت شما مبلغ نهایی است؟ آیا امکان دارد بعدا تغییر یابد و باید کل مبلغ در ابتدا پرداخت شود؟

مبلغ نهایی است مگر اینکه در زمان‌های خاص مانند عید نوروز باشیم؛ در این شرایط حتما در هنگام رزرو ذکر خواهیم کرد که نرخ فعلی علی‌الحساب است.

قیمت تور شیراز چقدر تمام می‌شود؟

قیمت تور شیراز بستگی به عوامل متعددی دارد و به همین دلیل نمی‌توان به طور کلی قیمت مشخصی را برای تورهای شیراز در نظر گرفت. به طور مثال نوع پرواز شیراز ، مسافت پرواز ، درجه هتل شیراز ، خدماتی که هتل شیراز به مسافران ارائه می‌دهد و تاریخ سفر همگی از عوامل تعیین کننده قیمت تور شیراز هستند. برای اطلاع از قیمت تور شیراز بهترین راه این است به سایت tripadvisors.ir مراجعه کنید و در قیمت تورهای خارجی tripadvisors.ir مبدا و مقصد سفر و تاریخ را وارد کنید و قیمت تور شیراز به هر شهری که می‌خواهید را جستجو کنید.

بهترین زمان برای خریدن تور شیراز چه موقع است؟

بهترین زمان برای خریدن تور شیراز بستگی به شرایط مسافر و مقصدی که می‌خواهد به آن سفر کند دارد. معمولا هوای شیراز تابستان‌ها گرم و زمستان‌ها سرد است؛ به همین دلیل بهترین زمان برای سفر به شیراز با توجه به شرایط آب و هوای شیراز فصل بهار ، ماه آخر تابستان و ماه اول پاییز است. اما اگر دوست دارید در زمانی که شیراز خلوت تر است سفر کنید بهترین زمان سفر فصل هایی است که مسافران زیادی به شیراز سفر نمی‌کنند؛ مثلا در فصل پاییز و زمستان اگر مشکلی با سرما ندارید می‌توانید تورهای ارزان شیراز را بخرید و برای بازدید از جاذبه های گردشگری شیراز و یا عکاسی با ازدحام جمعیت گردشگران مواجه نمی‌شوید

تور ارزان شیراز را چگونه بخریم؟

برای خرید تور ارزان شیراز چند انتخاب پیش رو دارید: اول اینکه می‌توانید تورهای لحظه آخری شیراز را بخرید چون معمولا وقتی تورهای شیراز از لحاظ تعداد مسافر به حد نصاب نمی‌رسند تخفیف خوبی روی این تورها می‌دهند و تورهای لحظه آخری شیراز از جمله تورهای ارازن شیراز هستند. انتخاب دوم برای خرید تور ارزان شیراز انتخاب هتل های ارزان شیراز و پروازهای ارزان شیراز است. هتل های 3 ستاره شیراز و هتل های 2 ستاره شیراز از جمله هتل های ارزان شیراز هستند. همچنین پروازهای چارتری شیراز هم در مقایسه با پروازهای دیگر شیراز خیلی ارزانتر تمام می‌شوند. پس برای خرید تور ارزان شیراز باید پروازهای چارتری ارزان شیراز را با هتل های ارزان شیراز رزرو کنید. انتخاب سوم هم سفر به شیراز در فصل های خارج از اوج سفر است. برای خرید تور ارزان شیراز باید در فصل هایی که مسافر زیادی برای شیراز نیست اقدام به سفر کنید. در فصل هایی مثل پاییز و زمستان پروازهای شیراز و هتل های شیراز خلوت هستند و به همین دلیل است که می‌توانید تورهای ارزان شیراز را خریداری کنید. انتخاب آخر برای خرید تور ارزان شیراز این است که تور زمینی شیراز را خریداری کنید. با خرید بلیط اتوبوس شیراز و یا بلیط قطار شیراز در کنار هتل های ارزان شیراز می‌توانید با تور ارزان به شیراز سفر کنید و همچنین از تماشای جاذبه هایی که در طول مسیر از ایران تا شیراز وجود دارند لذت ببرید.

قیمت تور شیراز چگونه محاسبه می‌شود؟

قیمت و هزینه تور شیراز فاکتور بسیار مهمی است که گردشگران این کشور به هنگام خرید تور شیراز به آن توجه می کنند ، چنانچه از متقاضیان خرید تور شیراز هستید باید بدانید که عواملی متعددی در قیمت این دسته از تور ها تأثیر گذارند ، برخی از این عوامل عبارتند از مدت زمان برگزاری تور ، نوع رزرو هتل در شیراز ، نوع تور (زمینی یا هوایی) ، وسیله نقلیه ، تعداد مقاصد ، خدمات تور و غیره. گردشگران تور شیراز باید بدانند که با در نظر گرفتن عوامل مذکور و میزان اهمیت آن ها می توانند تور مناسب و مقرون به صرفه ای را خریداری کنند ، گفتنی است که تور شیراز گستره قیمتی وسیعی دارد به این معنی که شما تورهای این مقصد را می توانید خیلی ارزان ، ارزان ، متوسط ، گران و حتی خیلی گران خریداری نمایید.

یکی دیگر از راه های خرید تور ارزان شیراز سفر به این کشور در مواقع کم گردشگر می باشد ، جالب است بدانید که قیمت تورهای گردشگری در تمامی مسیرها تا حد بسیاری تحت تأثیر میزان تقاضا هستند ، بدین صورت که قیمت تور شیراز همزمان با کاهش میزان تقاضا کاهش ، و با افزایش میزان تقاضا افزایش می یابد ، بنابراین شما با سفر در زمان های کم گردشگر نظیر فصول سرد سال (زمستان و پاییز) ، ایام غیر تعطیل و ایام غیر خاص سال می توانید تور ارزان شیراز را خریداری نمایید

آفر تور شیراز چیست؟

آفرهایی که tripadvisors.ir در تورهای خود می‌دهد ، راه بسیار مناسبی برای خرید تور ارزان شیراز به شمار می آیند ، ما تخفیف‌هایی را برای گردشگران تور شیراز در نظر می گیریم که شما با استفاده از آن ها می توانید تور شیراز را با قیمت کمتر خریداری نمایید ، لازم به ذکر است که میزان تور آفر شیراز در ماه های غیر توریستی و غیر تعطیلی سال افزایش می یابد.

تور شیراز لحظه آخری

تور لحظه آخری یا تور دقیقه 90 شیراز نیز نوعی از تورهای این کشور می باشند که با قیمت ارزان تری به گردشگران این شهر عرضه می شود و شما با خرید آن ها می توانید هزینه ی تور شیراز خود را کاهش دهید ، برای خرید تورهای لحظه آخری شیراز باید در لحظه آخر اقدام کنید ، بدین معنی که از فرصتی که tripadvisors.ir چند روز مانده به زمان اجرای تور در اختیار گردشگران قرار می دهند استفاده کرده و تور شیراز لحظه آخری را با قیمت ارزان تر خریداری نمایید.


امتیاز مسافران به تور شیراز

/Images/stars/userstar/5.pngامتیاز مسافران به تور شیراز داده‌اند


، نظرات و امتیاز خود به خدمات تور شیراز را ثبت کنیدنظرات مسافران به خدمات تور شیراز

1401/2/25 ( 5 امتیاز )
تورهاتون زمینی یا هوایی؟
پاسخ: هم زمینی میتونید با قطار تشریف ببرید هم هوایی

جاذبه های گردشگری شیراز

جاذبه های گردشگری شیراز

یکی از مناطق توریستی که خیلی از ایرانیان به دلیل زیبایی آن تمایل دارند به آن سفر کنند شیراز است، شهری که به شهر عشاق و شعرا معروف است و به لحاظ فرهنگ و تمدن ، آب و هوا و جاذبه های طبیعی سر آمد شهر های ایران است.

شیراز شهری تماشایی با جاذبه هایی از جنس طبیعی و تاریخی است که در میان شهرهای ایران منحصر به فرد است.

به گزارش خبرگزاری موج ، یکی از مناطق توریستی که خیلی از ایرانیان به دلیل زیبایی آن تمایل دارند به آن سفر کنند شیراز است ، شهری که به شهر عشاق و شعرا معروف است و به لحاظ فرهنگ و تمدن ، آب و هوا و جاذبه های طبیعی سر آمد شهر های ایران است.
مردم بسیار مهمان‌نواز ، مهربان ، جاذبه‌های فراوان تاریخی و طبیعی ، غذاهای لذیذ محلی و صد البته فالوده شیرازی همه و همه باعث می شود مردم انگیزه بسیاری برای سفر به این شهر داشته باشند ، در این گزارش قصد داریم به جاهای دیدنی شیراز بپردازیم که دیدار از گوشه گوشه این شهر تاریخی و مهد شعر ایران ، باعث می شود آرامش به سراسر وجودمان تزریق شود.
 

آرامگاه شاه چراغ شیراز

شاه‌ چراغ اصلی‌ترین جاذبه‌ی مذهبی شیراز است که از محبوبیت ویژه‌ای برخوردار هست.در این مکان مقدس فرزند امام هفتم شیعیان ، امام موسی کاظم (ع) آرمیده است. گفته می‌شود که معماری شاه‌ چراغ مربوط به دوران قاجاریه می‌شود.در معماری مسجد شاه‌ چراغ بیش از هر چیز دیگری ، کاشی‌کاری و آینه‌کاری‌های نفیس دست‌ساز خودنمایی می‌کنند.


دروازه قرآن شیراز

دروازه قرآن یکی از دروازه‌های به جای مانده از دوره‌های قدیم در شیراز است که امروزه به عنوان یکی از آثار تاریخی این شهر به حساب می‌آید. این دروازه به دستور عضدالدوله دیلمی ساخته شده‌است.وجه تسمیه آن بخاطر قرآنی است ، که به دستور امیر در آن گذاشته شده بود تا مسافرین به سلامت از زیر آن عبور کنند.این طاق به مرور زمان به خرابی رفت ، تا این که در زمان کریم خان زند از نوساخته شد. قرآن معروف به هفده من که منسوب به خط سلطان ابراهیم نوه شاهرخ تیموری در اتاقک بالای آن گذاشته شد.قران مذکور در حال حاضر در موزه پارس شیراز نگهداری می‌شود.

باغ نارنجستان قوام

نارنجستان قوام در خیابان لطفعلی خان زند واقع شده و با شاهچراخ حدود ۹ دقیقه (بدون ترافیک) فاصله دارد.مجموعه‌ی قوام در دوره‌ی قاجار و بین سال‌های ۱۲۵۷ تا ۱۲۶۷ تکمیل شد. این مجموعه شامل یک حمام گچینه ، حسینیه‌ی قوام ، مکتب‌خانه‌ی قوام ، اندرونی قوام (خانه‌ی زینت الملک) ، دیوان‌خانه ، حمام اختصاصی و اصطبل و زنجیرخانه بود که تعدادی از آن‌ها اکنون از بین رفته‌اند.در سال‌های اخیر زیرزمین ضلع شمالی نارنجستان مرمت شده و به عنوان موزه مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بازار وکیل

بازار وکیل شیراز که در قسمت مرکزی شهر شیراز و در ضلع شرقی میدان شهرداری قرار دارد یکی از مشهورترین بازارهای سنتی و تاریخی ایران و یادگار زیبا از کریم خان زند است که شروع ساخت آن حدودا از سال 1137 خورشیدی آغاز شد و تا سال 1156 توسعه و تکمیل آن به طول انجامید.
بازار وکیل با گذشت سال ها از تاسیسش همچنان کارایی اقتصادی خود را حفظ کرده و هنوز مورد بهره برداری قرار می گیرد.
معماری این بنا بر گرفته از بازار قیصریه لار و همچون بازارچه بلند اصفهان ساخته شاه عباس کبیر است اما پهنای بازار وکیل بیش از سایر بازارهاست.

مسجد وکیل

مسجد وکیل یکی از قدیمی‌ترین مساجد شیراز است که در دوره‌ی کریم خان زند ، با استفاده از بهترین مصالحی که در آن زمان در دسترس بوده ساخته شده است.

حمام وکیل

حمام وکیل یکی از جاذبه‌ های گردشگری شیراز است که در کنار مسجد و بازار وکیل که دو آثار برجسته‌ی دیگر از دوران زندیه هستند قرار دارد.حمام وکیل یکی از بزرگ‌ترین حمام‌های ساخته شده در زمان خود بود و با رعایت پیشرفته‌ترین اصول معماری زمان خود طراحی و ساخته شده است.

مقبره کورش در پاسارگاد - آرامگاه کوروش کبیر

کوروش ، بزرگ مرد تاریخ ، از محبوب‌ترین و شهیرترین نامداران ایرانی است که طی دوران های مختلف از او به بزرگی و احترام بسیار یاد شده و در میان تمام ملت ها و ادیان جایگاه ویژه ای دارد.
آرامگاه این پادشاه کبیر در زمره پرطرفدارترین جاذبه های ایرانی قرار گرفته است و هر ساله تعداد زیادی از مردم برای بازدید از این مکان تاریخی بار سفر می بندند.
آرامگاه کوروش در گذشته میان باغ های سلطنتی قرار داشت و از هر سوی دشت نمایان بود؛ بنایی ساده اما بسیار زیبا و چشم گیر که با ۱۵۶ متر مربع مساحت و ۱۱ متر ارتفاع ، پس از گذشت ۲۵ قرن هنوز استوار و پابرجا مانده است.

ارگ کریمخانی

ارگ در دوره‌ی زندیه ، بین سال‌های ۱۷۶۶ تا ۱۷۶۷ میلادی و به عنوان مکانی برای زندگی کریم خان زند ساخته شد.در زمان سلسله‌ی پهلوی این مکان به زندان تبدیل شد و به همین خاطر آسیب‌هایی به آن وارد شد که البته امروزه تا حد زیادی ترمیم شده است.

آرامگاه حافظ

آرامگاه حافظیه در میان بناهای رنگارنگ شیراز ، حافظیه یا آرامگاه حافظ مجموعه آرامگاهی در شمال شیراز است که لسان‌الغیب ، حافظ شیرازی در آن مدفون است.بسیاری معتقدند که وی در یکی از اشعارش این مساله را که مرقدش پس از او زیارتگاه خواهد شد ، پیش بینی کرده و چنین گفته است:

گلعذاری ز گلستان جهان ما را بس زین چمن سایه آن سرو روان ما را بس
بر سر تربت ما چون گذری ، همت خواه که زیارتگه رندان جهان خواهد بود

نام کامل این شاعر ، خواجه شمس الدین محمد بن بهاءالدین حافظ شیرازی است که به اختصار حافظ خوانده می شود و القاب دیگری همچون لسان الغیب ، ترجمان الاسرار ، لسان‌العرفا و ناظم‌الاولیا نیز دارد و به دلیل اشعار عرفانی‌اش نزد ما ایرانی‌ها جایگاه خاصی دارد.
وی در سال 727 هجری قمری چشم به جهان گشود و در سال 792 هجری قمری از دنیا رفت.
طراح حافظیه ، معمار فرانسوی به نام آندره گدار است ، گدار از شرق‌شناسان بزرگ است که علاقه خاصی به فرهنگ و هنر ایران دارد.گدار ۳۲ سال در ایران اقامت داشت و خدمت زیادی به فرهنگ و هنر این مملکت کرد.
مجموعه حافظیه حدود 2 هکتار وسعت دارد و به طور کلی از دو قسمت شمالی و جنوبی تشکیل شده که توسط یک تالار با عنوان تالار میانی یا ایوان با دو ردیف پلکان سنگی از یکدیگر جدا می شوند.4 در ، امکان ورود به مجموعه و خروج از آن را فراهم می کنند که در اصلی در سمت جنوبی بنا و دو در بزرگ و کوچک در سمت غرب قرار دارند و یک در ، در سمت شمال شرق به گلخانه باز می شود.
حافظیه به گونه ای ساخته شده که هر گوشه اش حرفی برای گفتن داشته باشد و دنیایی از نشانه ها را در خود جای دهد.
آرامگاه حافظ در مقابل یکی از شلوغ‌ ترین و پررفت‌وآمد ترین خیابان‌های شیراز قرار گرفته و نمای آرامگاه از خیابان مذکور قابل مشاهده نیست.این خیابان نماد اسارت در جهان صنعتی و مدرن است
بخش جنوبی حافظیه نمادی از دنیای مادی ما انسان‌ها است.هر چه به آرامگاه نزدیک‌تر می‌شویم از بندهای نفسانی و هوا و هوس آزاد می‌شویم و با بالا رفتن از ایوان به معراج الهی می‌رسیم.
بخش شمالی آرامگاه نماد ملکوت است.این بخش ۸ درب ورودی و خروجی دارد و آرامگاه هم ۸ ستون سنگی دارد که از دوره مظفریان تا امروز دست‌نخورده باقی‌مانده است.عدد ۸ درواقع نماد قرن هشتم است که حافظ در آن قرن زندگی می‌کرده است ، و می‌توان این ۸ را نمادی از ۸ درب بهشت هم دانست.
نمای بیرونی گنبد نمادی است از آسمان ، این نما شبیه به کلاه درویشان ، ترک است.رنگ‌های استفاده‌شده در داخل گنبد عبارت است از آبی فیروزه‌ای ، سرخ ارغوانی ، سیاه‌وسفید و قهوه‌ای سوخته.
آرامگاه ، به طور کلی نماد خورشید است؛ اما درون آن نمادهای دیگری نیز وجود دارند.نمای بیرونی گنبد آرامگاه ، به شکل کلاه درویشان تُرک است و از آن با عنوان نماد آسمان یاد می شود.درون گنبد مجموعه ای از رنگ های عرفانی است که هر یک نماد خاصی هستند:
آبی فیروزه‌ای ، نماد بهشت
سرخ ارغوانی ، نماد شراب ازلی
سیاه و سفید ، نماد شب و روز
قهوه‌ای سوخته ، نماد خاک

آرامگاه حافظ یا حافظیه برای ادب ، هنر و معماری ایران ارزش زیادی دارد و در سال 1354 توسط وزارت فرهنگ و هنر با شماره 1009 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

باغ ارم شیراز

باغ ارم یکی از زیباترین باغ های استان فارس و حتی کل کشور است که گردشگران داخلی و خارجی زیادی را به سوی خود می کشاند.

باغ جهان نمای شیراز

باغ جهان‌ نما که یکی دیگر از جاذبه های گردشگری شیراز است و به‌ عنوان قدیمی‌ ترین باغ شیراز شناخته می‌شود.این باغ در خیابان حافظ واقع‌شده است.
این باغ با مساحت ۲/۸ هکتار دارای ۳۵۰۰ متر مربع فضای سبز است.عمده‌ی فضای سبز جهان‌نما را درخت‌های تنومند و کهن سرو و نارنج ، شمشاد سبز ، رزهفت‌رنگ ، بنفشه ، اطلسی و گل‌های داوودی تشکیل می‌دهد.این عمارت هشت ضلعی دارای ۴ شاه‌نشین و اتاق‌های دو طبقه‌ای است که در میان شاه نشین‌ها واقع شده است.پنجره‌های چوبی این باغ بعد از مرمت و بازسازی توسط مالک خصوصی آن جای خود را به پنجره‌های آهنی داده است.عمارت وسط این باغ مربوط به دوره‌ی زند است.خیابان کشی‌های اطراف عمارت ذکر شده به همراه درختکاری‌های زیبا در سال ۱۱۸۵ هجری قمری به دستور کریم خان زند انجام گرفت.نمای عمارت کلاه فرنگی این باغ باشکوه بدون هیچ نقاشی و کاشی‌کاری بنا شده است.

آرامگاه سعدی

آرامگاه سعدی معروف به سعدیه محل دفن سعدی ، شاعر برجستهٔ پارسی‌گوی است.
خواجه شمس‌ الدین محمد صاحب دیوان وزیر ، معروف به آباقا در قرن هفتم هجری مقبره ای بر فراز مدفن شیخ اجل ساخت که در سال ۹۹۸ هجری قمری توسط یعقوب ذوالقدر ، حکمران فارس ویران شد. بعدها کریم خان زند عمارتی دو طبقه از آجر و گچ بر مزار سعدی برپا کرد.

آرامگاه شاه شجاع

یکی از ممدوحان حافظ شیرازی ، معروف به شاه شجاع یکی از پادشاهان آل مظفر که ۳۳ سال حاکم فارس بود و در سال ۷۸۶هجری براثر بیماری درگذشت و چون وصیت کرده در زمین های مصلی و در جوار قبر شیخ محمود قطب‌الدین به خاک سپرده شد.
یکی از نوادگان وی در زمان کریم خان زند ، سنگ قبری را بر روی قبر شاه نصب کرد. بنای امروزی مقبره شاه شجاع حاصل تلاش انجمن آثار ملی است.
درون آرامگاه مزین به کاشی و معرق کاری و چهارکتیبه از اشعار شاه شجاع و حافظ درون گنبد و چهار کتیبه از اشعار حافظ در ستایش شاه شجاج در قسمت بیرونی گنبد به خط نستعلیق می باشد.
این بنا در سال ۱۳۵۴ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.


آرامگاه خواجوی کرمانی

قبر آرامگاه خواجو مشرف بر دروازه قرآن می‌باشد. آب چشمه معروف رکناباد نیز از کنار مقبره خواجو می‌گذرد. این آرامگاه در سال ۱۳۱۵ شمسی با اعتبارات اداره فرهنگ فارس ساخته شد.
محل آرامگاه در محوطه‌ای بدون سقف قرار دارد. در وسط صفه آن سنگ قبری است که بالای آن محدب و دارای برآمدگی است. روی این سنگ کتیبه‌ای که بیانگر قبر خواجو باشد وجود ندارد.


باغ هفت تنان شیراز

باغ هفت‌ تنان در نزدیکی حافظیه واقع‌ شده که یکی از قدیمی‌ترین اماکن تاریخی شیراز است. در داخل این باغ یک تالار بسیار بزرگ قرار دارد که تنها روی دو ستون ساخته‌ شده است.
این باغ در گذشته و در روزهای خشکسالی آغوشی پر از امید به روی مردم می گشود و مردم شیراز در طلب باران و استجابت دعا در آن گرد هم می آمدند. اثری که تا سال ها پیش خانقاه درویش‌ها و مرتاضان بود و این روزها مرمت شده است تا به عنوان موزه سنگ و کاشی از مردم میزبانی کند
این بنا تا سال‌ها پیش ، خانقاه درویش‌ها و مرتاضان بود و اکنون چند سالی است که به موزه سنگ تبدیل شده و نمونه‌هایی از سنگ‌های تاریخی و کتیبه‌های کهن در آن نگه‌داری می‌شود.
علت نامگذاری این بنا به هفت تنان ، وجود هفت قبر از هفت عارف در این باغ است که کریمخان زند روی هر کدام ، سنگ بزرگ بدون کتیبه‌ای نصب کرده‌است.
حوض بزرگی هم در وسط عمارت اصلی به چشم می‌خورد که در گذشته از آب رکن‌آباد پر می‌شده‌ است.
دیدنی های جالب باغ هفت تنان شیراز عبارتند از مقبره های عارفان
یکی از دلایل اهمیت این باغ ، وجود 7 سنگ در آن است که گفته می شود مقبره عارفانی گمنام هستند.
بر اساس روایات ، این 7 عارف در گذشته در این باغ به عبادت و ریاضت می پرداختند و هرگاه یکی از دنیا می رفت ، دیگران مراسم کفن و دفنش را انجام می دادند. وقتی آخرین نفر که از مرگ خود آگاهی یافت به غسال شهر خبر داد و او را احضار کرد و گفت: ما هفت نفر بودیم که شش نفرمان یکی یکی جهان را بدرود گفته و به جهان دیگر پا نهادند و من تنها ماندم؛ حال که مرگ من نیز فرا رسیده است ، تو را احضار کردم و قبر خود را نیز در سمت پایین پای نفر ششم حفر کرده ام. بدن مرا غسل بده و در آن جا دفن کن.


نقاشی های چشم نواز

نقاشی های ایوان عمارت هفت تنان از بخش های جذاب آن هستند؛ شاهکارهایی از رنگ روغن بر روی گچ که هنر «آقا صادق» نقاش چیره‌دست روزگار زندیه را به رخ می کشند.


موزه کاشی و سنگ

سنگ هایی از پاسارگاد ، تخت جمشید ، خانه زینت الملوک ، تابوت های سنگی پیش از تاریخ ، سنگ قبرهای باستانی ، پایه ستون های‌ قصر ابونصر ، آثار سنگی دوران ساسانیان تا دوره قاجار و ... از جمله آثاری هستند که در این موزه به نمایش درآمده اند.


تخت جمشید شیراز

بنای باشکوه تخت جمشید بی‌شک برترین بنای تاریخی شیراز است ، این بنای عظیم در فاصله‌ی ۵۷ کیلومتری شیراز قرار دارد و قدمت آن به ۵۱۸ سال قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد. این بنای تاریخی به دستور داریوش ، شاه هخامنشی ساخته شده است.
براساس خشت نوشته‌ها و سنگ‌ نوشته‌های کشف‌ شده در تخت جمشید ، نام اصلی آن پارسه است. این نوشته‌ها که روی دیوار تچر و از زمان ساسانیان باقی مانده‌اند ، نشان می‌دهند که در آن زمان این‌جا صد ستون نام داشته است. پس از خلق شاهنامه توسط فردوسی ، جمشید پادشاه اسطوره‌ای ایران باستان ، جانشین سلیمان شد و ایرانیان گفتند شاهی که در این‌جا بر روی تخت‌ها و روی دست افراد در سنگ نگاره‌ها نشان داده شده است ، جمشید بوده و این‌جا را تخت جمشید نامیدند. اروپایینان هم به این مکان پرسپولیس می‌گویند که به معنای مرکز تمدن پارس یا شهر پارسیان است.
ساخت تخت‌جمشید که یکی از برترین بنا‌های تاریخی جهان است ، در حدود دو هزار و پانصد سال پیش به دستور داریوش شروع شد و توسط جانشینان او ادامه یافت و تغییراتی در ساختمان اولیه‌ی آن داده شد.


سرای مشیر شیراز

سرای مشیر نیز که یکی از جاذبه‌های خوب شیراز به شمار می‌رود در جنوب شرقی بازار وکیل جنوبی واقع شده است و معماری جالب توجهی دارد.


مسجد عتیق شیراز

مسجد عتیق از دیگر مکان‌های دیدنی و قدیمی‌ترین مسجد در شیراز است که هفت درب دارد و افسانه‌های زیادی در خصوص آن‌ها وجود دارد. این مکان پررمزوراز در بخش شرقی شاه‌چراغ قرار دارد.
بنای اولیه این مسجد در سال ۲۸۱ هجری قمری در زمان عمرو لیث صفاری ساخته شده‌است.


عمارت دیوانخانه شیراز

عمارت دیوانخانه قوام ملکی مربوط به دوره قاجار است و در شیراز ، خیابان لطفعلی خان زند محله قوام واقع شده است.
این عمارت یکی از ابنیه ارزشمند دوره زندیه درشیراز بشمار می‌ آید که در نزدیکی ارگ کریم‌ خانی واقع شده و در گذشته به عمارت دیوان خانه کریم خان زند مشهور بوده است.
عمارت دیوانخانه از تالاری بزرگ تشکیل شده که این تالار بر دو ستون چوبی استوار شده است البته پیش ازاین به جای این دوستون چوبی دو ستون سنگی قرار داشته که در زمان قاجاریه توسط آقا محمد خان قاجار به تهران منتقل شده‌اند.
این بنا در دوره کریم خان زند به عنوان مرکز حکومتی و رسیدگی برامور اداری حکومت زندیه مورد استفاده بوده واز مهمترین ویژگی‌های معماری این بنا می‌توان به وجود نقاشی‌های بسیار زیبا در تمام بدنه ساختمان ، مقرنس‌کاری‌های روی چوب و سنگ ، مقرنس‌کاری‌های گچی وحجاری‌های روی سنگ‌ها با نقوش حیوانات و گیاهان اشاره نمود.
بنا 2 طبقه ساخته شده است و در حیاط آن یک حوض سرتاسری و یک حوض افقی در جلو شاه نشین به چشم می خورد. سبک معماری عمارت دیوانخانه همچون سایر بناهای دوره زندیه درونگرا است به‌ گونه‌ا ی که ظاهر ساختمان ساده و فضای اندرونی مزین به انواع نقوش و تزئینات هنری است. این بنا در تاریخ 10/3/1351 به شماره 914 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.


مجموعه پاسارگاد

مجموعه میراث جهانی پاسارگاد مجموعه‌ای از سازه‌های باستانی برجای‌مانده از دوران هخامنشی است که در شهرستان پاسارگاد در استان فارس جای گرفته‌است.
این مجموعه دربرگیرنده ساختمان‌هایی چون آرامگاه کوروش بزرگ ، باغ پادشاهی پاسارگاد ، کاخ دروازه ، پل ، کاخ بار عام ، کاخ اختصاصی ، دو کوشک ، آب‌نماهای باغ شاهی ، آرامگاه کمبوجیه ، ساختارهای دفاعی تل تخت ، کاروانسرای مظفری ، محوطهٔ مقدس و تنگه بلاغی است.
پاسارگاد ، پنجمین مجموعه ثبت‌شده در فهرست آثار میراث جهانی در ایران است که در نشست یونسکو که در تیرماه سال ۱۳۸۳ در چین برگزار شد به دلیل دارا بودن شاخص‌های فراوان با صد در صد آرا در فهرست میراث جهانی به ثبت رسید.
کوروش پس از فتوحات فراوان در تاریخ ۵۲۶ پیش از میلاد به قبایل سکاها در آسیای مرکزی حمله کرد که متاسفانه در جنگ با ماساگت‌ها (ماساگت‌ها یکی از اقوام ایرانی‌تبار و یک تیره‌ی سکایی نیمه صحراگرد در آسیای میانه بودند) کشته (این روایت از هرودوت است و صحت آن چندان مشخص نیست) و در پاسارگاد به خاک سپرده شد.


موزه پارس یا عمارت کلاه فرنگی شیراز

موزه پارس در میان باغ نظر بنا شده است. این موزه به عنوان قدیمی‌ترین موزه استان فارس شناخته می‌شود و آثار با ارزش بسیاری از ادوار مختلف تاریخی در خود جای داده است.
در این موزه آثار نقاشان مشهور دوره زندیه به چشم می‌خورد همچنین در محوطه بیرونی موزه پارس ، سنگ‌های ازاره کاخ خورشید با نقوش شاهنامه وجود دارد
عمارت کلاه فرنگی با نظارت مستقیم کریم خان زند در دو طبقه با سقف شیروانی به ارتفاع ۱۴/۸۰ متر ساخته شد. این بنا به روی سکویی با ارتفاع ۱/۳۰ سانتی‌متر از کف باغ قرار دارد.


مسجد نصیرالملک شیراز

مسجد نصیرالملک یکی از مساجد قدیمی شیراز است. این مسجد در محله گود عربان که در قدیم به محله اسحق بیگ معروف بوده واقع در جنوب خیابان لطفعلی‌خان زند و در نزدیکی شاه‌چراغ و در کوچهٔ نصیرالملک قرار دارد.


خانه زینت الملک

خانه زینت الملک از آثار به جای مانده از دوران قاجار است و به دلیل سکونت زینت الملک قوامی ، دختر قوام الملک چهارم ، به این نام معروف است.
سقف تمام اتاق‌های این خانه از جنس چوب است که با نقاشی‌هایی تزئین شده‌اند.
خانه زینت الملک در مجاورت نارنجستان قوام شیراز قرار دارد و از طریق یک راهروی زیرزمینی به آن ارتباط دارد.


باغ دلگشا

باغ دلگشا یکی از باغ‌های تاریخی شیراز است که پیشینه‌ی آن به دوران پیش از اسلام و زمان فرمانروایی ساسانیان می‌رسد و نخستین کلاه فرنگی ایران در این باغ به ثبت رسیده است.
   • جاذبه‌های گردشگری شیراز

    شیراز به عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز گردشگری و توریستی ایران مطرح بوده و با جاذبه‌های تاریخی فراوان برای گردشگران داخلی و خارجی شناخته شده‌است. از جاذبه‌های تاریخی شهر شیراز می‌توان به آتشکدهٔ صمیکان ، آرامگاه حافظ ، آرامگاه خواجوی کرمانی ، آرامگاه سعدی ، ارگ کریم‌خان ، باغ جهان‌نما ، باغ ارم ، باغ تخت ، باغ چهل‌تن ، باغ دلگشا ، باغ عفیف‌آباد ، باغ نارنجستان قوام ، باغ هفت‌تن ، خانه صالحی ، چاه مرتاض علی ، حمام باغ نشاط ، عمارت باغ ایلخانی ، عمارت باغ نشاط ، عمارت دیوانخانه ، عمارت کلاه‌فرنگی باغ نظر ، مسجد نصیرالملک ، قصر ابونصر ، قلعهٔ کک‌ها ، مدرسهٔ آقاباباخان ، مدرسهٔ خان ، موزهٔ پارس ، موزهٔ هفت‌تنان ، نقش برجسته بهرام در برم دلک اشاره کرد.
    از جاذبه‌های طبیعی شهر شیراز می‌توان به آبشار کوهمره سرخی ، برم‌دلک ، پارک قلعه‌بندر ، پارک ملی بمو ، باغ پرندگان شیراز ، پیربناب ، چشمهٔ جوشک ، چشمهٔ خارگان ، چشمهٔ ریچی ، دریاچهٔ دشت ارژن ، دریاچهٔ مهارلو ، رکن‌آباد ، رودخانهٔ قره‌آغاج ، روستای قلات ، کوه سبزپوشان ، گردشگاه آتشکده ، گردشگاه چاه‌مسکی ، گردشگاه چشمه سلمانی و گردشگاه هفت‌برم اشاره کرد.

© 2024 - 1403 کلیه حقوق این وب‌سایت محفوظ و متعلق به مشاوران سفر می‌باشد.

درخواست مشاوره از طریق واتساپ